modelki blush

ZA KULISAMI pokazów mody – ZDJĘCIA! Cz.1

Jeśli myślicie, że pokazy mody to sam glamour, a życie modelki to bajka, to srogo się mylicie. Pośpiech, jet-lag, niewyspanie, niekończące się castingi i to czekanie…. W gruncie rzeczy to ciężka, fizyczna robota. Oczywiście, jest też śmietanka: luksus, gwiazdy i zabawa. Zobaczcie, jak wygląda praca modelek od kulis. ZDJĘCIA!

Udział w największych pokazach mody gdzieś w Paryżu, Kopenhadze, Nowym Jorku to wielki sukces. Na każdym kroku spotykacie gwiazdy, jak macie szczęście, zamienicie słowo z wielkim projektantem, otwierają się niedostępne w innych zawodach możliwości podróży, spotkań, doświadczeń i, rzecz jasna, zarobków. Ale: sama praca to jednak praca. Zmęczenie, nuda, stres. W wielkich halach, nieprzytulnych przestrzeniach, wśród tłumu niezbyt przystępnych, obcych ludzi. Czasem miło i wesoło, czasem ciężko, zawsze jednak kolorowo.
 
Makijaż to jeden z pierwszych etapów przygotowań. Aż do ostatniego momentu modelki mają na włosach zabezpieczenia, najczęściej w postaci dużych „kartek” pod spinkami, co ułatwia malowanie, ale też dzięki temu włosy nie noszą śladów spinania. (KLIKNIJ W ZDJĘCIE)


W kolejce tuż przed wejściem na wybieg robi się ostatnie poprawki makijażu. To moment na wygładzenie włosów, psiknięcie lakierem, ostatnie maźnięcie rozświetlaczem czy pudrem. Modelka ma bez szemrania poddawać się wszystkim zabiegom, być cierpliwa i wytrwała. Te, które narzekają, kręcą się, komentują, często zyskują opinię „trudnych we współpracy”. W sumie ta praca to lekcja pokory, podporządkowania, ale i pracy zespołowej. (KLIKNIJ W ZDJĘCIE)

Każda modelka ma swój stojak z ubraniami, jakie założy na pokaz, oraz zdjęciem wraz z dokładnymi instrukcjami, żeby się nie pomylić. (KLIKNIJ W ZDJĘCIE)

Na wszystko się czeka: na przymiarki, makijaż, próby na wybiegu. Dziewczyny zabijają czas, czytając lub siedząc w internecie (te wymyślne gotyckie tatuaże na twarzy i ciele były częścią stylizacji marki Victor&Rolf w ramach pokazów na wiosnę 2020 roku. Mi się podoba, w Wam???) (KLIKNIJ W ZDJĘCIE)

Ostatni „dotyk” i poprawki, sprawdzanie, czy ubranie dobrze się układa, należy do zaufanej ekipy projektanta. Emilia Wickstead, której stylistę widzicie poniżej, należy do ulubionych projektantek Melanii Trump. (KLIKNIJ W ZDJĘCIE)

W kulisy pokazów mody nie ma wstępu dla osób spoza ścisłej ekipy, modelek oraz akredytowanych fotografów. Wyjątek stanowią goście specjalni. Anna Wintour, naczelna amerykańskiego Vogue’a i najpotężniejsza postać świata mody, laureatka Legii Honorowej i dwukrotnie – Orderu Imperium Brytyjskiego (!), która trzęsie rynkiem mody, ma oczywiście wstęp bez ograniczeń. Zresztą, przyjaźni się z wieloma projektantami, jak np. rodziną Fendi. (KLIKNIJ W ZDJĘCIE)

Kulisy pokazów to ważny czas dla fotografów. Powstają wówczas zdjęcia do katalogów, z których korzystają pisma o modzie, strony i blogi, takie jak mój BLUSH. Katalogi wychodzą co sezon i są podzielone na sekcje: „makijaż”, „fryzury”, „moda z wybiegu”, „moda zza kulis”, a nawet „paznokcie”, „własne ubrania modelek” i „celebryci” w pierwszych rzędach pokazu. Są też reportaże zza kulis, dokładne zdjęcia dodatków: butów, torebek, pasków, kapeluszy itd. Wszystkie zdjęcia służą do pracy dziennikarzom modowym i stanowią pełną dokumentację wszystkich kolekcji i sezonów. Ja, tak jak wszystkie redakcje z modą i urodą, zamawiam swoje katalogi zdjęć z pokazów w wielkiej agencji Imaxtree – to dla niej powstaje większość tej dokumentacji. (KLIKNIJ W ZDJĘCIE)

Za kulisami jest też czas na wygłupy. Modelki – już w pełnym ekwipunku, ubrane i umalowane, są fotografowane do katalogów z Tygodni Mody i na potrzeby różnych publikacji. Fotograf musi uchwycić dokładny makijaż, włosy, stylizację, a dodatkowo robi fajne zdjęcia w różnych ujęciach. Dla dziewczyn to często czas na odreagowanie, ale też okazja, by oddać atmosferę i styl danej kolekcji (dlatego dobra modelka to nie wieszak na ubrania – powinna mieć inteligencję i aktorskie umiejętności). (KLIKNIJ W ZDJĘCIE)

Ten dreszczyk tuż przed wyjściem na wybieg… Kiedy za rogiem czekają już widzowie, a w pierwszych rzędach – najważniejsi dziennikarze, aktorki i krytycy. Ja bym miała tremę, a Wy? (KLIKNIJ W ZDJĘCIE)

Współczesna moda jest różnorodna jak nigdy w historii. Właściwie nie można konkretnie określić, co jest modne. Modne jest wszystko, panuje wolność. A najlepiej pokazują to zdjęcia ubrań za kulisami pokazów. Nie ma jednego trendu, koloru, kroju. Jest za to dziwnie, zjawiskowo, ekscentrycznie! (KLIKNIJ W ZDJĘCIE)

Niektóre marki i projektanci, jak Elie Saab, Valentino, Oskar de la Renta albo Marchesa (to marka byłej żony Harveya Weinsteina, która omal nie zbankrutowała po skandalach seksualnych z jego udziałem) trzymają się jednak starych, sprawdzonych patentów. Projektują dla wyjątkowej klienteli: ich ubrania nosi się na wielkie gale, a głównymi klientkami są żony szejków. To u nich można znaleźć najelegantsze i najbardziej wystawne suknie – bez cienia ekstrawagancji, za to bajkowe i kosztowne. (KLIKNIJ W ZDJĘCIE)

Ostatni pokaz Jean Paul Gaultier, którym mistrz zakończył karierę, był zwariowany, jak cały dorobek projektanta. Zobaczyliśmy całą masę fantastycznych ubrań i dodatków: żakiety jakby przyszyte na płasko do klatki piersiowej, sukienki z rękawiczek, trumny, dziwne konstrukcje, itp. To jedna z woalek, jakie pojawiły się w kolekcji. Po prostu teatr mody! (KLIKNIJ W ZDJĘCIE)

Dziś buty na koturnach nikogo nie dziwią, ale moda wciąż przesuwa granice tego, co…. niewygodne. Projektanci uparli się i co roku biorą udział w wyścigu na najdziwniejsze platformy. Tu buty jean Paul Gaultier tuż przed „wyjściem” na wybieg.

Za kulisami ostatniego pokazu Jean Paul Gaultier kłębił się tłum! Kogo tu nie było! W pokazie wzięły udział muzy i ulubione modelki mistrza, włącznie z Ditą Von Teese, Paris Jackson i ekscentryczną aktorką Rossi de Palma. Całość kolekcji nawiązywała do legendarnych projektów Gaultier, a spektakl był wielkim, oszałamiającym show. (KLIKNIJ W ZDJĘCIE)


DZIEWCZYNY! JUŻ WKRÓTCE DRUGA CZĘŚĆ REPORTAŻU ZZA KULIS POKAZÓW MODY!

A TYMCZASEM ZAJRZYJCIE NA BLUSH!

NA BLUSH PRZECZYTACIE NA PRZYKŁAD:

10 HITÓW DEKADY – wybrałyśmy NAJLEPSZE kosmetyki lat 10.!


ALBO ARTYKUŁ, KTÓRY WRESZCIE ROZWIĄZUJE KWESTIĘ POWSZECHNEGO PROBLEMU:

EKSPERT RADZI: Jak zlikwidować „WORKI” POD OCZAMI?


I WIELE WIĘCEJ!
I nie zapomnijcie polubić moją stronę na Facebooku, znajdziecie ją TUTAJ!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.