slow fashion Blush

Na naszych oczach rozpada się stary porządek. Moda na skali priorytetów zajmie dalsze miejsce. Ale będzie też mądrzejsza.

Eksces – wizualny i ekonomiczny – będzie po prostu niemile widziany. A ponieważ moda jest zawsze odbiciem nastrojów społecznych, moim skromnym zdaniem nastąpi zwrot w tym, jak się ubieramy. Jeden z możliwych scenariuszy zakłada, że skończymy z rozpasaną konsumpcją i nadprodukcją dóbr. Nowo nabyte doświadczenie zaopatrzy nas na lata w zapas rozsądku (oby!), który każe nam (wreszcie!) świadomie podchodzić do jakości, trwałości, pochodzenia naszych zakupów. Przestaniemy absolutyzować wygląd, postawimy na skromność.

SKROMNOŚĆ

Duch w kobiecie nigdy nie ginie. Nasze mamy i babki w czasach powojennych szyły sobie modne ubrania z przedwojennych obrusów i zasłon. Dlatego moda nie zniknie, ale z pewnością zmieni się nasze podejście do niej. Mam szczerą nadzieję, że wszelki zbytek stanie się niemodny, zaś skromność i asceza staną się nowym trendem w modzie.
 

slow fashion Blush

Sukienka z kolekcji N21 na wiosnę 2020


Luksus zyska nowe oblicze: będzie rozumiany jako świadoma powściągliwość i rezygnacja z nadmiarowości. Proste kroje, naturalne, spokojne barwy – oto nowe wytyczne w naszym „nowym” porządku. Moim zdaniem właśnie taką modę będziemy wybierać w niedalekiej przyszłości.
 

slow fashion Blush

Ascetyczna sukienka z A.W.A.K.E wiosna 2020

UŻYTECZNOŚĆ I MODA SPORTOWA

Jak trwoga, to do Boga. Już teraz, podczas kwarantanny, na ulicach widzę wyłącznie ludzi, ubranych wygodnie i sportowo. Po „tym wszystkim”, czyli epidemii, długo jeszcze będziemy stawiać na wygodę i UŻYTECZNOŚĆ. Dlatego uważam, że wielki powrót zaliczy moda sportowa, albo zapożyczająca bezpośrednio z odzieży sportowej, albo w formie stonowanej, tzw. „sportowej elegancji”.
 

slow fashion Blush

Sportowy zestaw Sportmax


Zresztą, nie trzeba daleko szukać. Nie tylko Lacoste, Fila czy Bennetton, ale też nowe marki, jak chociażby Fenty Rihanny czy wielcy projektanci (Roberto Cavalli) umieścili w swoich kolekcjach dosłowne sportowe elementy.
 

slow fashion Blush

Roberto Cavalli i supermodne spodenki-kolarki

JAKOŚĆ I NATURA

Dużo mówi się o tzw. Slow Fashion, czyli modzie z drugiej ręki (to nie to samo, co second hand: to często luksusowe, nowe rzeczy, wymieniane i sprzedawane w gronie znajomych, sama kupuję zupełnie nowe rzeczy w takiej grupie). Zaczniemy myśleć o dobru innych, Ziemi, ekologii. Mam wielką nadzieję, że powoli przestaniemy inwestować (i produkować) odzież syntetyczną. Że wysokiej jakości len, bawełna, jedwab i wełny zajmą w naszych szafach miejsce poliestru, nylonu i akrylu.
 

slow fashion Blush

Wygodne materiały mogą zastąpić syntetyki i sztywne formy. Kolekcja Agnona 2020.


Już teraz do łask wraca wygodny i trwały dżins, obecny w kolekcjach luksusowych marek. W wersji „total look” potrafi wyglądać genialnie.
 

slow fashion Blush

Najzwyczajniejszy dżins w klasycznym zestawie proponuje luksusowa marka Celine. Wiosna 2020

NOWY LUKSUS

Dostrzegliśmy, że na Ziemi w najlepsze trwa rabunkowa gospodarka, której częścią jest nadprodukcja dóbr konsumpcyjnych. Nasze powietrze, zdrowie, cały system wymaga, by ten szalony schemat przerwać. Dlatego trzeba inwestować w najlepszej jakości materiały, które – jak płaszcze, sukienki i żakiety naszych mam – przetrwają nie jeden, lecz wiele sezonów!
 

slow fashion Blush

Cała w jedwabiach i innych szlachetnych tkaninach: kolekcja Emporio Armani na wiosnę 2020


Nie musicie od razu kupować Armaniego: wystarczy dobra jedwabna, polska sukienka zamiast poliestrowej. Będzie kosztować tyle, co 3-4 rzeczy z sieciówki, za to będzie ładniejsza, o niebo lepszej jakości i trwalsza. To jest dobry kierunek, moje drogie!
 

slow fashion Blush

Marka N21 mistrzowsko łączy najprostsze, ascetyczne formy, klasykę i hipernowoczesność. Beżowa skóra z kolekcji wiosna 2020.

slow fashion Blush

Czarna jedwabna sukienka to evergreen- będziecie ją nosić latami. Stella McCartney, wiosna 2020

KOLORY, czyli PANTONE PO ZARAZIE

Co roku Instytut Pantone wybiera kolor roku. Kieruje się nastrojami społecznymi, trendami ekonomicznymi, psychologicznymi, a nawet gospodarczymi. Często wybór pada na odcień, który ma nieść pocieszenie: uspokajać, dawać radość i nadzieję (tak było w przypadku słynnej barwy koralu – wybranej kolorem roku 2019, pisałam o nim TUTAJ). Myślę, że w najbliższym czasie świat będzie szukał harmonii i spokoju. Dlatego postawi na odcienie tonizujące nastrój, bez ekstrawagancji i „rozpasania”.
 

slow fashion Blush

Sportowa elegancja, prostota i beże u Stelli McCartney, kolekcja na wiosnę 2020 roku


A więc jestem prawie pewna (rozliczycie mnie za to), że na 2021 rok na kolor roku zostanie wybrany kolejny kolor natury albo jakiś odcień, uznany za leczniczy. Moje typy to beże, biele, odcienie popiołu, błękity i zielenie. Moda jak zwykle natychmiast to podchwyci, co zresztą ci bardzie wrażliwi na panujące nastroje wyczuli już dawno – spójrzcie choćby TUTAJ, do posta, gdzie pisałam o modzie na beż.
 

slow fashion Blush

N21 to marka-gwiazda kilku ostatnich sezonów. Jest nowoczesna i ma to „coś”. Sukienka z kolekcji wiosna 2020


 
DZIEWCZYNY! Dziękuję za polubienie strony BLUSH na Facebooku! To dla mnie ważne, bo daję z siebie wiele i jeśli Wam się podoba to, co piszę, to będzie to znak, żebym tutaj była i trwała 🙂 BLUSH znajdziecie TUTAJ!
🌟
ZAPRASZAM WAS DO CZYTANIA MOICH POSTÓW:
TUTAJ ZNAJDZIECIE NOWY CYKL „KWARANTANNA, CZYLI CO ROBIĆ, ŻEBY NIE ZWARIOWAĆ”:

CO ZE SOBĄ ROBIĆ, żeby nie zwariować? DZIEŃ 1: JOGA ONLINE


TUTAJ PRZECZYTACIE, CO O TYM WSZYSTKIM MYŚLĘ:

Nie rób NIC i ocal swoje ŻYCIE


ALBO ZAJRZYJCIE DO DZIAŁU O PIELĘGNACJI:

8 NIEZAWODNYCH sposobów na PIĘKNĄ, ŚWIEŻĄ, PEŁNĄ ŻYCIA SKÓRĘ


I jeszcze raz dziękuję za polubienie strony BLUSH na Facebooku!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.