Przeszczep włosów Blush by Lara A

Przeszczep włosów to często jedyna szansa dla ludzi z łysieniem androgenowym. W Polsce pojawiła się właśnie najnowocześniejsza technologia, dzięki której ten zabieg jest doskonalszy, mniej inwazyjny i superprecyzyjny.

Pacjenci, którzy do tej pory nie chcieli poddać się przeszczepowi włosów, czując lęk przed inwazyjnym, tradycyjnym zabiegiem transplantacji, nareszcie mają alternatywę. Lekarze natomiast marzą o takim „asystencie”. Robot Artas wykonuje przeszczep włosów za człowieka. Tam, gdzie ludzka ręka mogła zadrżeć, robot od pierwszej do ostatniej minuty zabiegu „czyni swoją powinność” nieomylnie, mniej boleśnie niż dotąd. I bardziej precyzyjnie.

To nie jest tekst reklamowy. Na stronie Blush nie ma artykułów sponsorowanych. Wszystkie teksty są osobistymi opiniami autora.

👇
Na temat najnowszej, przełomowej metody przeszczepu włosów rozmawiam z dr. nauk medycznych OLGĄ WARSZAWIK-HENDZEL, specjalistą dermatologiem-wenerologiem, lekarzem medycyny estetycznej z Centrum Laseroterapii i Modelowania Sylwetki ELITE w Warszawie:

– Robot, który robi przeszczepy włosów, to rewolucja, czy przemijająca ciekawostka?

👩‍⚕️ Dr. Warszawik-Hendzel – System Artas iX to najbardziej zaawansowana, inteligentna metoda przeszczepu włosów na świecie. Jest to robot najnowszej generacji z certyfikatem FDA (to międzynarodowy dowód wysokiej jakości, bezpieczeństwa i standardów medycznych – przyp. Blush). Artas bazuje na 200 patentach. Znacząco wyprzedza jakością zabiegi, wykonywane ręką lekarzy.
 
Blush! – Czym nowa technologia różni się od tradycyjnych metod przeszczepu włosów?
 
👩‍⚕️ Dr. Warszawik-Hendzel – Do tej pory cały przeczep włosów wykonywał ręcznie lekarz, częściowo z pomocą maszyny, ale kierowanej przez człowieka. Teraz zaś całą tę pracę wykonuje robot. Ponadto, teraz zabieg jest prostszy i dużo bardziej komfortowy dla pacjenta.


– Dlaczego bardziej komfortowy?
 
👩‍⚕️ Dr. Warszawik-Hendzel – Dotychczas przeszczep włosów wymagał wykonania dużego, prostokątnego nacięcia z tyłu głowy pacjenta. Taka procedura pozostawia bliznę widoczną długo po operacji, poza tym powoduje u pacjentów drętwienie skóry głowy, mrowienie, napięcie i przewlekły ból. Potem z tego prostokąta skóry były pobierane zdrowe mieszki włosowe, które ostatecznie wszczepiano w łysiejące partie skóry. Teraz uznano, że nowocześniejszą metodą jest pobieranie pojedynczego mieszka włosowego lub kilku włosów, które potem „sadzi” się w odpowiednim miejscu. System Artas sam inteligentnie wybiera i pobiera mieszki włosowe prosto z potylicy pacjenta (czyli na dole z tyłu głowy – przyp. Blush).

Blush! – Zamiast człowieka?

👩‍⚕️ Dr. Warszawik-Hendzel – Tak. Do tej pory mieszki pobierał lekarz, wprawdzie z pomocą maszyny, ale osobiście.
Co więcej, ten robot gwarantuje, że wszczepione włosy są zdrowe. Ma specjalnie wbudowany skaner, którym ocenia jakość włosów do pobrania. Do identyfikacji i wyboru najlepszych mieszków włosowych służą algorytmy sztucznej inteligencji i obrazowanie cyfrowe. Tzw. „robotic harvesting” jest unikatową i zastrzeżoną metodą poboru mieszków włosowych, dostępną tylko w systemie Artas.
 
Blush! – A co potem? Co jeszcze potrafi robot?
 
👩‍⚕️ Dr. Warszawik-Hendzel – Te mieszki włosowe wszczepia się w łysiejące partie skóry i tu również lekarza może – częściowo – zastąpić robot. „Dziurkuje” on skórę tak dokładnie, jak nie zrobi tego człowiek. To manualna praca, wymagająca niezwykłej precyzji i ostrożności. Włosy trzeba wszczepić równomiernie, pod odpowiednim kątem. Przez cały czas trwania operacji, czyli ok. 5-6 godzin, a czasem nawet 8 godzin, osoba wykonująca zabieg musi zachować najwyższą czujność i koncentrację.


Blush! – Po kilku godzinach takiej koronkowej pracy nawet najlepszy lekarz może być zmęczony i mniej skoncentrowany…
 
👩‍⚕️ Dr. Warszawik-Hendzel – Właśnie. To technika ręczna, uciążliwa i niezwykle wymagająca, gdyż podczas operacji robi się tysiące małych przeszczepów. Robot Artas pobiera mieszki włosowe z idealną precyzją, a potem robi dziurki pod nowe „sadzonki” w skórze, od początku do końca operacji. To eliminuje błąd ludzki i minimalizuje ryzyko uszkodzenia mieszków włosowych. Jednak należy podkreślić, że Artas nie jest jeszcze aż tak doskonały i tylko pobiera włosy do przeszczepu zupełnie sam. Przy wszczepianiu ich część pracy musi zrobić lekarz, bo robot na razie umie to robić w wyjątkowych sytuacjach – tylko na małym, płaskim fragmencie skóry.

– Czy przeszczep włosów z pomocą robota jest mniej bolesny niż tradycyjny?

👩‍⚕️ Dr. Warszawik-Hendzel – Jest nie tylko mniej bolesny, ale też nie pozostawia blizny po wyciętej skórze. Technologia ta zapewnia naturalny rezultat przeszczepu bez szwów oraz bliznowaceń i zapobiega uszkodzeniom włosów. Gwarantuje także wyjątkowo krótki okres rekonwalescencji.


Blush! – Ile włosów wszczepia się podczas jednej operacji?
 
👩‍⚕️ Dr. Warszawik-Hendzel – W trakcie jednego zabiegu ręcznie pobiera się, a potem wszczepia się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy mieszków włosowych.
W Polsce są na razie tylko dwa takie systemy…
 
👩‍⚕️ Dr. Warszawik-Hendzel – Jeden z nich jest od tego roku w Klinice Elite w Warszawie. Premierę światową miał w 2019 roku. Twórcą jest ten sam podmiot, który stworzył słynnego robota chirurgicznego Da Vinci.

Blush! – Czy Pani zdaniem roboty przejmą medycynę estetyczną i są przyszłością w tej dziedzinie?

Dr. Warszawik-Hendzel – Roboty są na pewno przyszłością i faktycznie myślę, że pojedyncze zabiegi mogą przejąć ale nie wyobrażam sobie sytuacji, że przejmą całą pracę. W medycynie estetycznej, żeby uzyskać naturalny efekt trzeba „żonglować” różnymi metodami, technikami. Czasami wystarczy dać minimalną kroplę preparatu w odpowiednie miejsce aby uzyskać efekt „wow” i nie wyobrażam sobie, że jakikolwiek robot będzie w stanie to zrobić. Ponadto, na razie roboty będą działały w oparciu o podobne schematy: wobec tego może być tak, że dopóki nauka i sztuczna inteligencja nie rozwinie się jeszcze bardziej, to wszystkie twarze po zabiegach plastycznych, robionych przez roboty, mogłyby wyglądać podobnie.
👇
Dalszy ciąg rozmowy – na temat przeszczepów włosów i o tym, co trzeba zrobić, żeby mieć taki zabieg, znajdziecie TUTAJ, w rubryce „Ty pytasz, ekspert odpowiada”. ZAPRASZAM!

Ty pytasz, ekspert odpowiada: PRZESZCZEP WŁOSÓW


🌟

Podobał wam się ten artykuł? Tutaj znajdziecie więcej:

NAJNOWSZE POSTY:

Byłam kanapą, czyli ETYCZNA MODA jest coraz BLIŻEJ!

SKROMNOŚĆ i NOWY LUKSUS: moda na czas ZMIANY ŚWIATA


INNE POSTY NA TEN TEMAT:

HAPPY SCALP, czyli kuracja dla SKÓRY GŁOWY

3 ŚWIETNE ZABIEGI NA WŁOSY, które zrobisz BEZ FRYZJERA


JESZCZE WIĘCEJ CIEKAWYCH POSTÓW:

Zmierzch WYSOKICH obcasów

Galeria CZARNO-BIAŁA – portrety modelek z całego świata


W SEKCJI „BLUSH POLECA”:

Peeling do skóry głowy ALTERNA, czyli ODŚWIEŻ GŁOWĘ i WZMOCNIJ WŁOSY


Drogie! Bądźcie ze mną na Facebooku, czyli TU… To dla mnie ważne, bo daję z siebie wiele i jeśli Wam się podoba to, co piszę, to będzie to znak, żebym tutaj była i trwała 🙂

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.