Iceberg męska spódnica Beauty ID BLUSH

Mikrotrend: MĘŻCZYZNA w SPÓDNICY

Mężczyźni, czas na emancypację. Macie prawo do spódnicy! Na Oskarach we wspaniałej krynolinie projektu Christiana Siriano pojawił się aktor Billy Porter. Na pokazach modele noszą plisowane spódnice, tuniki i kilty. Podobnie jest na ulicach miast, gdzie rodzi się światowa moda. MĘSKA SPÓDNICA to najnowszy trend w modzie.

W tym roku na pokazach na wiosnę i zimę 2019 ponownie pojawili się mężczyźni w spódnicach. To trend, który z uporem powraca co kilka sezonów, jakby chciał na dobre zadomowić się w naszym codziennym życiu. Poniżej kilka przykładów, które udowadniają, że mariaż mężczyzny i spódnicy to związek przyszłością 😉
 

Iceberg męska spódnica Beauty ID BLUSH

Rodzaj tuniki, założonej na spodnie w kolekcji Iceberg na zimę 2019 roku

RYNSZTUNEK WOJOWNIKA

Przypadek krynoliny Billy Portera na tegorocznych Oskarach to element teatralny, widowiskowe Haute Couture („wielkie krawiectwo”) na użytek hollywoodzkiego show. Ale męska spódnica może być też naprawdę „męska”. Od kilku lat takie spódnice w naprawdę korzystnych stylizacjach regularnie pojawiają się na przykład w kolekcjach domu mody Givenchy.
 

Givenchy męska spódnica Beauty ID BLUSH

Kolekcja Givenchy na wiosnę 2016


W ubiegłych latach męskie spódnice pojawiały się też m.in. u Yohji Yamamoto, Jeremy Scotta, Rocka Owensa, Thoma Browna, i wielu innych utalentowanych twórców światowej mody. Z upodobaniem nosi je Marc Jacobs. Nie nawiązywały one (w większości) do estetyki „gender fluid”. Przeciwnie: były elementem rynsztunku „wojownika”, jak pisała słynna redaktorka mody, Suzy Menkes, Co zresztą nie przeszkodziło jednemu z amerykańskich konserwatywnych portali nazwać męskie spódnice „dziełem samego Szatana” (artykuł był zilustrowany świetną kwiecistą męską spódnicą z kolekcji Givenchy na wiosnę 2012).
 

Givenchy męska spódnica Beauty ID BLUSH

Męska tunika w kolekcji Givenchy na wiosnę 2014 roku

KILT I MĘSKA DUMA

W tym roku, w ramach kolekcji na zimę 2019, dyrektor artystyczny marki Iceberg James Long ubrał muskularnych modeli w kilty i tuniki, założone na miękkie spodnie i owinięte wokół bioder. Wyszło fantystycznie, bardzo po męsku i ani trochę nie „genderowo”.
 

Iceberg męska spódnica Beauty ID BLUSH

Kilt z kolekcji Iceberg na zimę 2019, w zestawieniu ze sportowymi detalami


Kilt to zresztą jedyna męska spódnica, jaką akceptuje się bez zastrzeżeń. Nie jest jasne, dlaczego Szkoci w XVII wieku (kiedy zaczęto go nosić) woleli kilt od spodni. Istnieją różne teorie, ale można podejrzewać, że kilt noszono z powodu… dumy. Szkoci chcieli się wyróżnić i zdecydowanie podkreślić swoją odrębność od Południa, czyli Anglii.
 
Z opowieści o historii kiltu można wysnuć użyteczny wniosek: chcesz być oryginalny? Nie przejmuj się niczym i załóż spódnicę! Tak robią już modni bywalcy Tygodni Mody w najbardziej stylowych miastach świata. Dzięki nim męska spódnica przeżywa swoje pięć minut. A jeśli okaże się wygodna, to zostanie z nami na dłużej.
 
Zdjęcia: IMAXTREE/Agencja Free

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.